Problema funciara de 10 ari

13 мая 2018 35

Detin un teren agricol de 10 ari. Recent am apelat la oficiul cadastral pentru a masura terenul dat in vederea perfectarii actelor de mostenire. Surpriza a fost ca la primarie inginerul cadastral a modificat harta si din latimea de 15 m a modificat in 10m fara a ne instinta. Acum ne propune sa ne dea in lungime terenul, cu toate ca e absurd, deoarece in lungime e o mlastina. Unde pot sa ma adresez pentru a solutina problema? Primarul refuza sa se implice, inginerul cadastral de la primarie nu vrea sa mearga la fata loclui.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D-na Elena, această întrebaere se soluţionează în instanţă. DVS trebue să pregătiţi documentele necesare ( titlu pe pămînt, răspunsul oficial de la primărie referitor la refuz).În aşa caz instanţa poate să-l oblige pe primar să vă prezinte un alt lot.E o problemă, din ce considerente inginerul cadastral a modificat... mai detaliat terenul, n-a strica să vă adresaţi la poliţie cu o cerere, pentru a clarifica aşa ceva, mai apoi DVS sînteţi în drept să folosiţi acestea documente în instanţă.

14 мая 2018