Procedura de legalizare a mostenirii

23 августа 2022 167

Buna ziua. Se poate efectua legalizarea succesiunii dupa decesul unui parinte la oricare notar public din Moldova, sau doar la cel din circumscriptia imobilului? Cine poate depune actele pentru deschiderea dosarului de mostenitor? Tatal meu a decedat in in 2020 si era divortat in momentul decesului. Partajul nu a fost efectuat de catre parinti dupa divort. Nu s-a deschis niciun dosar la notariat timp de 2 ani. In afara de mine, alti mostenitori nu exista, testament nu exista. Ar putea mama mea sa depuna actele necesare la notar si apoi sa inregistreze la monitor fara prezenta mea? Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
notarii dispun de competență teritorială, astfel, nu orice notar poate să deschidă procedura
dacă părinții sunt divorțați la momentul decesului, atunci din moștenitori sunteți doar dvs. astfel pentru a vă reprezenta interesele, este necesară o procură, totodată, în cadrul moștenirii o să fie necesar de a efectua și partajul averii (foștilor... mai detaliat soți).

25 августа 2022
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Irina! Notarul deschide dosarul de mostenire dupa ultimul domiciliu al defunctului. Sunteti dvs., unicul mostenitor. Pentru a intra in drepturile succesorale trebuie sa depuneti declaratie de acceptare a succesiunii si in acelasi timp sa prezentati un set de documente necesare pentru notar.

25 августа 2022