Procedura de recunoastere a paternitatii

29 мая 2018 324

Buna ziua. Suntem in asa o situatie ciudata. Am o fetita de 3 ani si 4 luni. Asa s-a intamplat ca la momentul nasterii eram in conflict cu tatal si nefiind casatoriti civil nu am trecut nicaieri numele acestuia. Astfel in certificatul de nastere figureaza doar o cratima in locul datelor despre tata. Relatiile le-am restabilit cu tatal dar actele asa au si ramas. Am dori sa reparam greseala. Cum se procedeaza in asemenea caz? Ce acte trebuiesc si unde ne adresam? Cum se procedeaza? Suntem dezorientati si nu stim de unde sa incepem. Multumim anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Mihaela.

Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută printr-o declaraţie comună a tatălui şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

Actele necesare pentru a solicita executarea cererii privind stabilirea paternității sunt:
a) actele de identitate a părinţilor;
b) declaraţia privind stabilirea paternităţii în baza acordului comun al părinţilor.

Toate... mai detaliat detaliile de care aveți nevoie le găsiți aici – http://www.stare-civila.gov.md/pages/nastere-stabilirea-paternitatii

Mult succes!

29 мая 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mihaela,

În cazul dvs dacă există dorința tatălui și acordul comun, Declaraţia de stabilire a paternităţii poate fi depusă la organul de stare civilă atât de către dvs cât și de tatăl copilului.

La stabilirea paternităţii numele copilului poate fi schimbat cu numele tatălui la dorinţa părinţilor. Dacă ... mai detaliat la momentul stabilirii paternităţii copilul a atins vîrsta de 10 ani, pentru schimbarea numelui este necesar şi acordul acestuia.

Pentru a solicita executarea cererii privind stabilirea paternităţii se prezenta în mod obligatoriu următoarele acte:
actele de identitate a părinţilor sau al unuia dintre ei;
declaraţia privind stabilirea paternităţii în baza acordului comun al părinţilor;

Executarea cererii privind stabilirea paternităţii se efectuează gratuit în ziua adresării.

29 мая 2018