Procedura de revenire la serviciu a functionarului public cu statut special

18 апреля 2023 79

Buna ziua. Care este procedura de revenire la serviciu a functionarului public cu statut special, dupa expirarea concediului pentru îngrijirea copilului pâăa la vârsta de trei ani?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Procedura este ca și la alți angajați.

(6) Concediul de maternitate, inclusiv pentru soția funcționarului public cu statut special aflată la întreținerea acestuia, concediul medical, concediul paternal, concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, concediul pentru îngrijirea copilului bolnav în vîrstă de pînă la 10 ani... mai detaliat și concediul pentru îngrijirea copilului în vîrstă de pînă la 18 ani care suferă de o maladie oncologică sau cu dizabilitate pentru afecțiuni intercurente se acordă funcționarilor publici cu statut special conform dispozițiilor generale.

18 апреля 2023
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

În ordinul de acordarea a concediului parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani este scrisă ziua până la care vi s-a acordat concediul, prin urmare, revenirea la serviciu va avea loc în următoare zi (după ce copilul a împlinit vârsta de 3 ani).

Succes!

23 апреля 2023