Procedura de succesiune

8 марта 2020 123

Buna ziua, dupa decesul tatalui am decis (sintem doi frati) sa scriem apartamentul (si un cont bancar care era pe numele tatalui) pe numele mamei. Am deschis dosarul la notar la cateva luni dupa deces. A durat aproate un an pana am adunat toate actele necesare. Notarul are toate actele necesare pentru a emite certificatul de succesiune si de aproape 3 luni ne tot amana. E vreo problema ca dureaza asa de mult timp? De asemenea, voiam sa intreb daca putem lua dosarul si sa-l mutam la alt notar?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru informații adresați o cerere în scris pentru a va informa care e problema.
E posibil a schimba notarul, cu condiția că aveți un alt notar care sa accepte procedura, nu puteți put și simplu lua dosarul, există procedură de transmitere.

8 марта 2020