Procedura prealabilă în cazul contractului de împrumut

26 апреля 2020 76

Am acordat cu împrumut o suma de bani. În recipisa nu am indicat data restituirii împrumutului, dar am expediat o notificare către debitor să-mi restituie împrumutul in 30 zile. La moment au expirat 30 zile și nu mi-a fost restituit împrumutul. Pot depune direct cerere de chemare in judecată sau trebuie sa respect procedura prealabila și sa mai expediez o somație?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Victor,

Notificarea este procedura prealabila. In cazul in care debitorul nu a restituit datoria va adresati in judecata.

27 апреля 2020