Procedură succesorală cu doi moștenitori declarați dispăruți

21 декабря 2022 47

Bună ziua. După decesul părinților au rămas trei moștenitori, dar doi din aceștia sunt plecați peste hotare și sunt declarați dispăruți. Care este procedura succesorală în acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Primordial, cind anime au decedat părinții?
La caz, din soluții, se moștenește doar de cel existent și se așteaptă pe ceilalți(problema ca nu se știe dacă se rezolvă odată).
Alta variantă, cei doi pot fi declarați dispăruți și astfel moșteniți integral.
Revenind la data decesului, in dependență de aceasta, puteți moșteni integral... mai detaliat drept unik moștenitor ce a acceptat.
Urmează de verificat detaliile, ulterior vă pot oferi pași concreți.

28 декабря 2022