Proces contraventional

17 декабря 2019 119

Buna ziua. Mi-a fost intocmit un proces-verbal in baza art. 236 alin. 3 CC ”Depasirea limitei de viteza”. La cererea mea de a prezenta un certificat metrologic valabil, politistul mi-a comunicat ca nu este obligat sa mi-l prezinte. Acum, eu am contestat procesul-verbal in judecata vreau sa aflu daca in instanta de judecata o sa am dreptul sa cer ca politistul sa prezinte un certificat metrologic valabil si ca a trecut un curs de instruire si are asupra sa un document care ii permite sa activeze cu aparat de tip radar?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
De regulă, la pregătirea cauzei pentru judecată, actele enunțate vor fi prezentate din oficiu de către agentul constatator, daca nu sunt, sunteți în drept de a le solicita.
Totuși, acestea nu au t cele mai semnificative probe în folosul dumneavoastră, or, de regulă acestea există și sunt valabile.
Identificați alte motive pentru... mai detaliat contestare, pe cele legate de actele enunțate sunt info de origine general pe care le invocă toți deoarece au auzit odată de la cineva, nu contați doar pe asta.

17 декабря 2019