Proces de divort la Curtea de Apel

12 апреля 2019 91

Dupa ce a fost pronuntata hotararea primei instante si respectiv a fost depusa cerere pentru Curtea de Apel, cum pot sa vad ca procesul va merge intr-adevar la Curtea de Apel ca sa nu-mi expire 30 zile de la prima hotarare. Apoi cat dureaza procesul de la depunerea cererii pana la hotararea definitiva si irevocabila? Este vorba despre divort si stabilirea domiciliului copilului minor. Si respectiv decizia de divort pe baza careia se intocmeste certificatul, este eliberata la Curtea de Apel sau la Curtea Suprema?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Olga,

Odată ce a fost pronunțat dispozitivul hotărârii aveți 30 zile pentru a depune apel prin intermediul primei instanțe.
După aceasta, judecătorul e obligat sa motiveze hotărârea, sa expedieze copia integrala tuturor participanților și sa expedieze ulterior dosarul la Curtea de Apel.
Curtea de Apel receptionînd cauza, neavând un apel... mai detaliat motivat, nu da curs apelului și oferă apelantului termen pentru depunerea apelului suplimentar fixînd data limită în acest sens.
Depuneti apelul suplimentar, apoi Curtea de Apel pune cauza pe rol și înștiințează participanții despre data ședinței.
De fiecare data Curtea de Apel informează părțile!
Astfel, după pronunțarea deciziei Curții de Apel, aceasta este definitiva și executorie de drept chiar din acel moment. Și o sa puteți merge la Agenția Servicii Publice sa obțineți certificatul de divorț după ce obțineți Decizia Curții de Apel.
Decizia instantei de Apel poate fi contestată cu recurs în termen de 2 luni din data comunicării deciziei integrale de către Curtea de Apel. Recursul se depune direct la Curtea Supremă de Justiție.

Durata procedurii depinde inclusiv și de comportamentul părților și operativitate instanței și a secretariatului acestei instanțe.
Este imposibil de prevăzut cu exactitate

12 апреля 2019