Proces penal pe art. 287 alin. 3 CP

16 октября 2018 522

Buna ziua. Suntem 4 persoane cercetate penal conform art. 287 alin. 3 CP. Procesul decurge din anul 2013 pana in prezent. La moment s-a venit cu ideea de a fi achitati, daca recunoastem faptele imputate. Personal nu vreau sa recunosc ceea ce nu am facut, chiar daca este vorba de achitare.
Intrebarile mele sunt:
1) Poate fi aplicata achitarea in cazul art. 287 alin. 3 CP?
2) In cazul achitarii, suntem obligati sa achitam prejudiciile cauzate victimei sau suntem absolviti de aceasta?
3) Poate fi invocata expirarea termenului de prescriptie la acest articol 287 alin. 3 CP?
Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună,
A fi achitat presupune a fi recunoscut nevinovat!
Fapta poate sa nu constituie infracțiune, însă puteți fi atras la răspundere civilă.
Termenul de prescripţie de atragerea la răspundere penală în baza alineatului 3 art. 287 în cazul dvs încă nu a expirat
De regulă, dacă se invoca prescripţia inculpatul recunoaște vina și încetează... mai detaliat procesul în temeiul survenirii prescripției.
Chiar dacă intervine prescripția, partea vătămată poate sa solicite daune.

16 октября 2018
  • Юрисконсульт

În cazul DVS , conform art. 396 CPP instanța trebue să pronunțe o sentință de achitare. Coform art, 387 al.2p.2 CPP, dacă persoana este achitată, instanța nu poate să se pronuțe asupra prejudiciului material și moral. Ce se referă la termenul de prescripție, conform art. 60 CP termenul e de... mai detaliat 15 ani, infracțiunea e gravă.. Dacă veți fi achitat, termenul de prescripție nu influențează.

17 октября 2018