Proces-verbal contraventional pentru lipsa permisului de conducere

8 мая 2022 46

Buna ziua. Sotia mea conducea fara permis si cand am vazut o masina de politie, am tras pe dreapta. Politistul ne-a observat si s-a apropiat in timp ce masina era stationata si a cerut permisul. Deoarece sotia nu avea permis, politistul ne-a intocmit procese-verbale ambilor (mie si sotiei). Ca dovada a savarsirii contraventiei, ne-a demonstrat filmarea facuta pe telefonul personal, dar si acolo masina era stationata deja. Putem contesta procesele-verbale?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Sergiu.

Desigur că puteți contesta procesele-verbale dacă vă încadrați în termen. În orice caz este de dorit să achitați jumătate de amendă pentru eventualitatea în care pierdeți procesul și să vă asigurați de la cheltuieli suplimentare.

Trebuie în orice caz de văzut cât sunt de credibile probele pentru a aprecia... mai detaliat șansele Dvs.

Dacă aveți nevoie de ajutor puteți apela la nr. 069645218.

9 мая 2022