Proces verbal cu privire la contraventie

9 ноября 2018 647

Cum corect sa contestez decizia agentului? A indicat gresit data aplicarii amenzii (05.10.2018), fiind cu o luna mai inainte de data in care a fost comisa fapta (05.11.2018), precum si adresa de domiciliu este indicata partial gresit. Am fost amendat deoarece, cum spun ofiterii, am trecut la rosu, cand de fapt era galben.

Jurist comments 8

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, raspuns la intrebarea dvs., gasiti la art. 448 din Codul Contraventional. În decursul a 15 zile de la data aducerii la cunoştinţă a faptului încheierii procesului-verbal cu privire la contravenţie, contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul sînt în drept să-l contesteze în instanţa de judecată în a cărei rază... mai detaliat teritorială activează autoritatea din care face parte agentul constatator.
(2) Contestaţia împotriva procesului-verbal cu privire la contravenţie se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator. În cel mult 3 zile de la data depunerii contestaţiei, agentul constatator expediază în instanţă contestaţia şi dosarul cauzei contravenţionale.
Totodata, va comunic ca urmeaza sa efectuati o contestatie motivata, in cazul in care considerati ca culoarea semaforului a fost galbena si nu rosu, anexati probe daca aveti.

9 ноября 2018

Pai nu agentul este cel ce trebuie sa presteze probe?

9 ноября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Este adevarat, agentul aduce probe ce atesta vinovatia dvs., iar dvs., aduceti probe care combat argumentele lui.

9 ноября 2018

Pai daca amandoi nu avem probe...? :) intrebarea mea a fost cum corect sa formulez contestarea corect? Ce trebuie sa mentionez? Daca exista ceva de ce trebuie sa tin cont

9 ноября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Daca nu vor fi probe, nu veti fi tras la raspundere contraventionala, in partea ce tine motivarea contestatie o faceti in dependenta de circumstantele ce au avut loc la momentul respectiv, indicati obligatoriu faptul ca agentul constatator nu va prezentat careva probe ce atesta faptul ca dvs., ati incalcat legislatia... mai detaliat in vigoare, or, In lipsa elementelor probatorii si doar in baza celor constatate in procesul verbal de contraventie persoana nu poate fi trasa la raspundere, sunt si numeroase practici nationale si internationale cu privire la aceasta.

9 ноября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Faceti trimitere in contestatie si la practica judiciara nationala, si CtEDO, legat de probatiune.

9 ноября 2018

Mersi, au trecut vreo 6 luni pana am obtinut castig. Ofiterul nu s-a prezentat si nici probe nu au fost

29 февраля 2020
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Cu placere.

29 февраля 2020