Proces verbal cu privire la contraventie

8 июня 2018 65

Buna ziua. Am avut un conflict cu o doamna, mai exact cu vecina mea. Ea a rupt crengile de pe copacul meu, in ograda mea. Eu i-am zis sa se linisteasca, la care doamna m-a injurat cu cele mai urate cuvinte. Dupa 9 zile a venit acasa la mine politistul de sector si mi-a intocmit un proces verbal cu privire la contraventie. Mai grav este ca doamna i-a zis politistului ca eu am lovit-o cu o piatra, ceea ce nu e adevarat! Martori oculari, asistenti nu sint. Corpuri delicte nu sunt. Am primit amenda 15.u.c. E corect asa ceva? Eu am ramas cu copacul rupt, injurata in tot felul, in plus am primit o amenda pentru ceva ce n-am facut. Cum sa procedez eu?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Sunteți în drept să contestați decizia de sancționare și P-V cu privire la contravenție în 15 zile din data întocmirii pentru lipsa faptei și a probelor ce confirmă existenta faptei.
Verificați dacă P-V conține sau nu greșeli ce permit anularea lui.
Atrageți atenția la art 443 Cod Contravențional
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=369412

9 июня 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Sunteți în drept să contestați decizia de sancționare și P-V cu privire la contravenție în 15 zile din data întocmirii pentru lipsa faptei și a probelor ce confirmă existenta faptei.
Verificați dacă P-V conține sau nu greșeli ce permit anularea lui.
Atrageți atenția la art 443 Cod Contravențional
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=369412

9 июня 2018