Procesul pentru decăderea din drepturile părintești

6 мая 2022 192

Bună ziua. Vreau să-l decad pe tatal copilului meu din drepturile părintești. Unde are loc judecata: în instanța de la domiciliul pârâtului sau cea de la domiciliul copilului? Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Lilia.

Potrivit art. 38. alin. (1) Cod de procedură civilă ”Reclamantul poate intenta acţiunea în oricare din sediile instanţei în a cărei rază teritorială se află domiciliul pîrîtului.”

Dat fiind faptul că decăderea din drepturile părinteși nu figurează în norme speciale dedicate, aveți dreptul de a vă adresa în instanța... mai detaliat de judecată de la domiciliul copilului.
Dacă nu cunoașteți noul domiciliu al persoanei, puteți adresa cererea conform ultimului domiciliu al persoanei cunoscut de Dvs.

Dacă aveți nevoie de consultații suplimentare apelați 069645218.

7 мая 2022