Procură

22 января 2022 16

Bună ziua. Sunt în proces de perfectare a actelor și am nevoie să scot certificatul de naștere al tatălui, care conține o greșeală. La ASP mi s-a zis că pot solicita modificarea în act doar în baza procurei făcute de tata. Problema este că tata are gradul II de invaliditate, suferă de o boală care de ani buni l-a lipsit de capacitatea de a vorbi sau a se deplasa. Tutela nu am făcut din cauza că procedura e îndelungată și presupune plasarea lui în spital (exista riscul să nu-l mai aducem acasă mai târziu). Cum pot face procura sau poate este o alta soluție?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, eu te cred că te afli într-o situație stupidă Tata e viu, dar e grav bolnav, boala este incurabilă. Cristina, eu pot să-ți propun să încerce prin instanța de judecată, adică să înaintezi o cerere de chemare în judecată pentru a obține o hotărâre de a capătă o... mai detaliat procură, dar e sub semnul întrebare.

23 января 2022