Procura auto

11 июля 2018 46

Buna ziua. Vreau sa vin cu masina din Spania inmatriculata pe numele tatalui. Pe teritoriul Moldovei pot sa circul cu masina daca nu am procura? Daca nu pot circula, pot face o procura in Moldova? Cat ma va costa sa fac o procura auto? Merci mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Potrivit prevederilor legale ale RM, la moment nu mai este necesar să dețini un act ce confirmă dreptul de a conduce un autoturism ce nu vă aparține.
În orice caz să știți că procura nu oferă dreptul de conduce mijlocul de transport ce nu vă aparține cu drept de proprietate.
Pentru... mai detaliat aceasta vă servește mandatul sau ați putea încheiat un contract de comodat.
De altfel, este cazul să consultați și legislația spaniolă, întrucât autoturismul este înregistrat în Spania.

11 июля 2018