Procură fără ștampilă

27 августа 2019 61

Bună ziua. Iată așa o problemă: părinții mei au fost la notar să facă procură pentru sora mea, ca să o pot lua cu mine pe o zi la Odesa. A plătit bani, s-a semnat dar n-a pus ștampila. Așa cum nici eu, nici părinții nu au știut că trebuie ștampila, ne-am pornit noi în Odesa, din Chișinău. Am ajuns și ne-au întors de la vamă. Acum eu am pierdut timpi, bani și nervi pentru neprofesionalismul notarului. Ce aș putea face ca cel puțin banii pentru drum să mi-i întoarcă? Menționez că am plecat cu mașina și am cheltuit vreo 800 de lei dus-întors. Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Urmează sa expediați notarului o notificare ce va include pretențiile față de acesta.
La notificare atașați dovada cheltuielilor suportate (ex.: bon de casa pentru combustibil/bilet la autocar/tren, precum și oricare alte cheltuieli suportate în legătură cu aceasta călătorie care, nu le-ați putut valorifica).
De asemenea, aveți dreptul de a solicita un prejudiciu... mai detaliat moral pentru vacanța eșuată.

De remarcat că, în acord cu prevederile legii 269/1994 cu privire la întrarea și ieșirea în Republica Moldova "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.".

Succes.

27 августа 2019