Procura intocmita online

11 февраля 2022 24

Buna ziua. As vrea sa aflu daca e posibil cumva ca o persoana care se afla peste hotare sa faca online o procura ca eu sa pot reprezenta in judecata, aici in Moldova, persoana in cauza?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
La moment nu e posibil, este un proiect dar nu o sa fie degrabă.

Totodată in instanța persoana poate fi reprezentat de avocat sau prin procură de:
Persoanele fizice pot fi reprezentate în instanţa de judecată de către soț/soție, părinți, copii, fraţi, surori, bunei, nepoţi dacă aceștia sînt licențiați în drept și... mai detaliat sînt împuterniciți printr-o procură autentificată notarial.

12 февраля 2022