Procurare apartament cu datorii

17 июня 2020 208

Buna ziua. La procurarea apartamentului nu am verificat datoriile la serviciile comunale. Acum am descoperit ca suma acestora depaseste 25.000 lei. Suntem obligati noi, actualii proprietari, sa le achitam? Sau suma aceasta ramane dupa fostii locatari? Inca nu am perfectat toate actele legate de serviciile comunale pe numele nostru.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Diana!

Datoriile respective trec pe seama celui care dobândește, deoarece era de datoria Dvs să verificați absolut tot.
Încerca să solicitați recuperarea sumei respective de la Vânzător, iar dacă refuză îl puteți acționa în instanța de judecată.
Totuși, până a achita aceste datorii verificați atent perioada pentru care aceste datorii s-au acumulat... mai detaliat să nu fie prescrise cel puțin parțial.

Succes.

17 июня 2020