Procurare casa

3 декабря 2019 87

Buna seara. Doresc sa cumpar o casa. Cu sotia suntem in proces de divort din septembrie 2018 si inca nu suntem divortati, urmatoarea sedinta de judecata va fi peste o luna si sper sa fie ultima. Intrebarea mea este urmatoarea: va trebui sa impart imobilul cu fosta sotie? Eu la moment locuiesc cu o alta fata si casa o cumpar din banii mei.

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ar trebui sa faceti achizitia dupa data raminerii definitive a hotaririi judecatoresti.
Toate bunurile dobindite in timpul casatoriei se supum regimului proprietatii comune in devalmasie.
Pe Perioada procesului de judecata va aflati “in timpul casatoriei”.

Daca e ceva urgent, puteti procura, dar riscati un litigiu cu fosta sotie. Nu... mai detaliat se poate afirma ca va avea castig de cauza, totusi, pentru ca daca Dvs veti demonstra ca in acea perioada aveati gospodarii separate, si ca erau banii Dvs dobanditI DUPA separare - veti putea solicita instantei, ca aparare, ca bunul sa ramine proprietatea Dvs personala.

Din alt punct de vedere,
Dreptul de proprietate se dobindeste la data inregistrarii in registrul bunurilor imobile.
Deci, ar putea fi o solutie incheierea contractului acum (sa nu se piarda oferta, de exemplu), iar inregistrarea dreptului asupra bunului sa o faceti dupa incetarea casatoriei.

3 декабря 2019

Va multumesc.

5 декабря 2019
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă ajungeți la un acord cu vînzătorul, ați putea încheia un antecontract, iar contractul de vinzare-cumparare propriu-zis doar după rămînerea definitivă a hotărîrii de divorț.

5 декабря 2019