Procurare lot teren

24 мая 2017 206

Bună ziua, urmează sa procuram un lot de pământ. Respectiv, trebuie sa achitam avans. Cum se face toată aceasta procedura la notar?

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
Elena Mocanu
  • Нотариус

Buna ziua,
La notar puteti autentifica antecontractul în care veți prevedea condițiile esențiale ale contractului de vînzare-cumparare, inclusiv prețul, termenul încheierii. Dacă se fac achitari la semnarea antecontractului ve indica sumele transmise/incasate și natura acestora - avans, arvuna. La incheierea antecontractului notarul nu verifică dreptull de proprietate al promitentului vinzator, dar... mai detaliat pentru utilitatea discuțiilor și informațiilor de care aveti nevoie e bine sa aveti actele de proprietate și un extras din registrul bunurilor imobile, cel puțin din varianta electronica.
Va urez succese.

25 мая 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Totusi dat fiind necesitatea aparuta ulterior pentru diminuarea pretului de vinzare , declararea pretului conform valorii cadastrale , ve-ti fi nevoiti sa reziliati arvuna !
De asta le recomand partilor sa incheie un contract de imprumut , recepisa , intre voi , si atit !
Succese ;)

25 мая 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua! Incheierea unui contract de imprumut nu este recomandabila, pentru ca poate avea mai multe riscuri juridice (de exemplu simulație), ceea ce, in cazul unui ante-contract de vinzare-cumparare, asa cum a descris dna Elena, nu va fi, pentru ca acest ante-contract va garanta nu doar arvuna, dar si obtinerea... mai detaliat dreptului de proprietate, si va descrie perfect intentia reala a partilor. Cu atit mai mult ca ante-contractul poate fi inscris provizoriu eventual in registrul cadastral.

25 мая 2017
Diana Conea
  • Юрисконсульт

Sunt de acord. Nici eu nu as recomanda contractul de imprumut ca modalitatea preliminara de incheiere a unei astfel de tranzactii. Consider ca Ante-contractul incheiat la notar este cea mai sigura modalitate de a incheia tranzactia fara riscuri.

26 мая 2017