Procurarea masinii inmatriculata in Romania

21 января 2019 270

Buna ziua. Sunt cetatean al Republicii Moldova cu permis moldovenesc. Pot sa procur masina (pe numele meu) inmatriculata in Romania si sa circul pe teritoriul Republicii Moldova achitind vinieta, sau nu? Sau sa o cumpar pe numele unui cetatean roman si sa merg pe procura? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pntru a procura pr nume propriu automobilul, urmează să dețineți carte de identitate RO adică sa aveți vuză de reședință în RO.
În ambele cazuri sus enunțate sunteți în drept de a circula cu ajtomobilul pe teritoriu RM.

Pentru posesorii de automobile cu numere de înmatriculare străine termenul maxim de aflare... mai detaliat pe teritoriul ţării este de 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.
Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei.

22 января 2019

In cazul in care sotia mea are cetatenie romina , dar nu are permis - noi am putea sa procuram un automobil in RO si sa circul eu cu cetatenie MD si cu permis MD pe teritoriul RM mai mult de 180 de zile sau 180 zile in an va... mai detaliat fi limita , deoarece nu detinem permis de conducere rominesc ?

22 января 2019