Procurarea mașinii prin procură

10 августа 2020 52

Buna ziua. Vrem să cumpărăm un automobil, dar persoană care îl vinde insistă să fie vîndut pe bază de procură, pe când eu eu solicit contract de vânzare-cumpărare. Vânzătorul, însă, motivează că mașina încă nu are o lună de când a intrat in țară și nu poate fi vândută în baza contractului. Exista ceva prevederi legale care să justifice această poziția vânzătorului sau am dat de un escroc? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Vilena,

Posibil vânzătorul nu are toate actele în regulă pentru a înregistra mașina la ASP. Solicitați actele de proprietate și certificatul de inmatriculare. Verificati VIN-ul mașinii în baza de date.

10 августа 2020
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Probabil are doar certificatul de înmatriculare provizoriu. Pentru a vinde autoturismul este nevoie de certificatul de înmatriculare mecanolizibil (plastic), care în mod normal se perfectează în 30 de zile sau la urgență.

Vă recomand să nu vă grabiți, perfectați contract de vînzare-cumpărare cînd va fi posibil, să nu vă treziți mai... mai detaliat tărziu cu careva interdicții de înstrăinare sau alte neplăceri.

11 августа 2020