Procurarea unei locuinte

19 октября 2018 262

Buna ziua. Vreau sa procur o locuinta si am urmatoarele intrebari:
1. Cit ma costa perfectarea actelor in calitate de cumparator? Am auzit de taxa de stat de 0.5 si taxa notarului, dar nu stiu daca sunt actuale cifrele si ce alte taxe mai exista?
2. Ce riscuri am, daca vanzatorul propune indicarea sumei cu 18% mai mica in contract si perfectarea unei recipise auxiliare cu suma totala?
3. Este valabila scutirea de la impozitare, daca vinzatorul are viza de resedinta mai mare de 3 ani in imobilul dat si ce alte taxe achita vanzatorul? In ce act normativ este indicat acest lucru? Depind taxele acestuia de pret daca e cadastral sau mai mare?
4. Ce altceva ar trebui sa cunosc si acte normative mi-ati recomnda sa citesc?
Merci anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Ca acte normative vedeți codul fiscal.
Legea taxei de stat.
Taxele și impozitele sunt prevăzute în actele sus indicate.
Astfel, cel mai bine e de indicat prețul real al apartamentului, dacă vînzatorul are viza cum sa menționat, atunci sunt lipsă impozitele, o să fiți sigur că în caz de litigiu nu va... mai detaliat fi nevoie să faceți proba achitării unui preț mai mare.
Cit privește taxele notariale, nu sunt fixe, difetă de la notar la notar, taxa de stat fiind unică.
Acte necesare
Buletine,
Extras și evaluare de la ASP (cadastru) prezentat de vînzător,
Actul de proprietate inițială a vvînzătorului.
Cel mai bine va fi sa vă adresați direct la notar pentru informații suplimentare.

20 октября 2018