Procurarea unui apartament care încă nu este dat în exploatare (imobil viitor)

15 октября 2018 57

Buna ziua! Vreau sa cumpar un apartament de la o companie de constructie care va fi dat in exploatare peste 5-6 luni. Care este procedura de procurare a unui imobil viitor ca sa fiu sigur ca nu voi fi amagit cumva? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Care este forma contractului propus de compania de construcție?
După semnarea contractului, acesta urmează a fi înregistrat la ASP direcția cadastru, astfel, bunul va fi înregistrat cu grevare în folosul d-stră, fapt care va face imposibil oricare acțiuni juridice legate de transmitere dreptului de proprietate către un terț.

16 октября 2018