Profile false pe retele de socializare

13 марта 2018 239

Cumnata mea imi face profile false pe retele de socializare si ponegreste lumea in locul meu. Unde pot sa ma adresez?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Valentina,
Vă puteți adresa la Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.
Persoana respectivă ar putea fi atrasă la răspundere contravențională.

Vizitați pagina web a acestora pentru a vedea datele de contact.

www.datepersonale.md

14 марта 2018
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

In cazul in care datele utilizate pentru crearea profilului clona au fost anterior facute publice voluntar de catre Dvs, posibil autoritatea mentionata (CNPDCP) sa nu va poata ajuta, invocand prevederile art.10 al Legii nr.133 din 08.07.2011 privind protectia datelor cu caracter personal.
Problema invocata de Dvs urmeaza a fi abordata mai... mai detaliat complex, inclusiv sub aspectul altor prevederi legale. Pentru mai multe detalii ma puteti contacta in vederea obtinerii unei consultatii mai ample, care poate fi realizata doar in urma examinarii amanuntite a cazului. Datele de contact le gasiti accesand profilul meu pe acest website.

6 апреля 2018