Program de vizită

31 мая 2019 170

Bună ziua. In momentul de fata locuiesc în Germania cu cei trei copii minori, având custodie exclusivă. Fostul soț m-a chemat în judecată pentru stabilirea programului de vizita a minorilor. El dorește sa ii duc copii de 3 ori în țară pentru a putea petrece timpul cu ei. Întrebarea mea este: sunt obligata eu sa ma deplasez în țară, sau el ar trebui sa vina sa își viziteze copiii sau sa ii ducă și sa ii aducă înapoi? Cum se poate proceda în situația aceasta? Menționez ca nu am mijloacele bănești necesare pentru deplasarea de 3 ori pe an în țară a patru persoane. Va mulțumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastră!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs urmează să vă angajați un avocat de la distanță sa va reprezinte interesele la cererea de chemare în judecată , astfel în urma analizării argumentelor ambelor părți instanța va decide metoda de vizită și întrevedere.

Mai mult urma să existe acord tatălui pentru traiul permanent cu copii peste hotare... mai detaliat cu dvs, or astfel dvs aveți dreptul la un termen scurt de a călători cu copii peste hotarele țării.

Un astfel de grafic de vizită se standard și la autoritatea tutelară în speța dvs daca litigiul este pe masa instanței atunci aceasta va fi antrenată în cadrul examinării.

31 мая 2019