Program de vizite

17 мая 2020 19

Bună ziua. Daca tatăl copilului meu are program de vizite cu dreptul de a lua copilul (vârsta 4 ani) cu el, iar eu ies împreună cu ei, risc vreo amendă? Tatal este împotriva ca să ies cu ei, eu stau într-o parte, nu deranjez cu nimic, vreau doar sa fie copilul in siguranță, pentru că el este foarte agresiv (și sunt multe detalii care nu mă lăsa să îi dau copilul liniștită, legate de starea de sănătate a copilului și de tata). Tatal mă amenința de fiecare data că va chema politia. Eu nu înțeleg care este problema că ies cu ei și stau într-o parte. Știu că pot da in judecata programul dat, dar nu cred că îl vor schimba și sunt sătulă de umblat prin judecată cu el. Întrebarea este: are tatal copilului dreptul să cheme poliția în caz că ies cu ei? Pot să imi pună amendă pentru asta? Plus la toate, el cum iese cu copilul, îl așează pe banchetă, pentru că nu are scaun auto pentru copil și refuza să cumpere unul, merge special cu viteză mare ca să ne streseze. Când vine ziua vizitei, ne stresam cumplit. Știu ce aș putea face, dar nu vreau să stresez copilul, să vadă poliție, conflict etc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D-na Sorina, în cazul DVS n-are dreptul soțul să apeleze la poliție. Poliția nu e în drept să vă amendeze, nu mai să încerce. În cazul dat DVS sînteți în drept să apelați cu o plîngere la procuror. E o prostie. DVS conform oralului sînteți obligată să dați copilul, nu... mai detaliat faceți isterică, fiți calmă, soțul puțin aiurește, bine.

19 мая 2020