Proprietar dispărut

4 октября 2021 30

Bună ziua. Tatăl meu este dat în căutare din anul 2010 pentru săvârșirea unei crime și nu a fost găsit. Mama mea este încă în căsătorie oficiala cu el, iar apartamentul a fost cumpărat in căsătorie. Am vrea sa facem actele apartamentului pe mama sau pe mine (sunt singurul lui copil). Este vreo soluție in astfel de cazuri?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cel puțin sunt 2 soluții,
1 declararea persoanei decedate, astfel veți putea moșteni cota parte din imobil.
2 desfacerea căsătoriei și atribuirea intreg apartamentului către mama contra unei sume de bani, daca tata nu mai apare, nici suma nu va fi necesar de achitat.
3 dispunerea vinzarii intreg apartamentului (nu prea rezonabil economic,... mai detaliat dar tot o soluție)
Toate procedurile enumerate sunt strict judiciare pe motiv că este lipsă tatăl.

5 октября 2021