Proprietarul poate sa ceara dobanda la bani pe care nu i-am intors?

7 ноября 2018 69

Am lucrat la un magazin. De acolo luam produse. Cand am plecat, am scris pe o foaie ca voi intoarce banii pentru produsele pe care le-am luat pana la sfarsitul lui septembrie, dar nu i-am intors. Spuneti-mi, va rog, proprietarul magazinului poate sa ceara dobanda la bani pe care nu i-am intors.

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, da in temeiul legislatiei in vigoare poate solicita si dobinda de intirziere.

8 ноября 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pentru binele dvs ar fi bine să coordonați cu acesta cu privire la faptul întoarcerei împrumutului, dacă e posibil la oferirea încă unui termen oferindu-i garanții că veți întoarce banii.

În cazul în care vă eschivaț de la plata banilor și acesta se decide să se adreseze în judecată, veț... mai detaliat fi supusă la plata dobânzilor de întârziere, taxelor de stat, cheltuielile de asistență juridică iar banii vor fi încasați forțat de la dvs.

8 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dacă nu s-a menționat pe acea foaie înțelegerea cu privire la dobândă, împrumutul este prezumat gratuit (întoarceți cât ați luat).
Dobânda de întîrziere poate fi cerută doar dacă ați fost pusă în întîrziere, printr-o cerere de plată, după expirarea 30 de zile de la acea cerere. În plus, cuantumul dobânzii de... mai detaliat întârziere se calculează strict conform legii, si anume : 5% sau 9% peste rata de bază BNM.
În consecință, cred că ar trebui sa întoarceți strict suma care ați indicat pe acea foaie.
Succes!

8 ноября 2018