Puncte de penalizare

8 апреля 2022 39

Bună ziua. În traficul rutier am acumulat 16 puncte de penalizare și aștept procesul de judecată. Agentul constatator a recomandat în procesul-verbal privarea de dreptul de a conduce și amendă. Judecata aplică în mod obligatoriu sancțiunea de privare a dreptului de a conduce ori e posibil să se limiteze la amendă?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In esență, acesta și este scopul, privarea de drept special.
Totuși, Daca la moment sa va implicați in proces posibil sa evitați această sancțiune și ramineți doar cu amendă, sigur urmează de studiat dosarul pentru precizie.

8 апреля 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Urmează de văzut dacă ar fi puncte de penalizare mai vechi de 6 luni în sensul alin. (3) art. 36 Cod contravențional. În caz contrar se va dispune privarea de dreptul special - permisul de conducere.

11 апреля 2022