Putem da in judecata?

29 июля 2022 37

Buna ziua. Un cuplu necasatorit are 2 copii, o fata si un baiat, dar s-au despartit si copiii locuiesc cu mama. Tatal copiilor a cerut sa-i ia pentru o zi la el. Dupa ce copiii s-au intors acasa, fata (de aproape 5 ani) a povestit cum tatal se juca cu zona intima a fetei. Tatal copiilor a confirmat acest fapt, avem inregistrari audio. E posibil cumva de tras la raspundere pe tatal copiilor pentru aceste actiuni? Avem vreo sansa la judecata?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Natalia, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul penal în cazul DVS Articolul 173. Hărţuirea sexuală
Hărţuirea sexuală, adică manifestarea unui comportament fizic, verbal sau nonverbal, care lezează demnitatea persoanei ori creează o atmosferă neplăcută, ostilă,... mai detaliat degradantă, umilitoare, discriminatorie sau insultătoare cu scopul de a determina o persoană la raporturi sexuale ori la alte acţiuni cu caracter sexual nedorite, săvîrşite prin ameninţare, constrîngere, şantaj,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 850 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 140 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.

30 июля 2022
Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua Natalia, este necesar să sesizați prin plîngere organul de poliție, desinestătător Dvs. nu puteți să îl dați în judecată. Aceste acțiuni reprezintă unele infracționale care cad sub sancțiunea codului penal. Adresați-vă la poliție nu așteptați.

1 августа 2022