Putem sa procuram 2 persoane 1 apartament si ambele sa fim proprietare

29 января 2019 77

Buna ziua! Vrem sa stim daca putem sa procuram 2 cuscre 1 apartament si ambele sa fim proprietare, deoarece ambele ne implicam egal in cumparare? Multumim anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Sigur că este posibil,
După ce identificați apartamentul, la etapa întocmirii contractului la notar vă prezentați ambele persoane, fiind înscrise ambele ca coproprietari cu cota parte de 1/2 după fiecare.
Ulterior, înregistrați contractul la ASP direcția cadastru, astfel, o să vă elibereze un extras/confirmare unde o să fiți înregistrate ambele ca... mai detaliat coproprietari.

Vedeți articol cod civil
Articolul 344. Proprietatea comună. Temeiurile apariţiei ei
(1) Proprietatea este comună în cazul în care asupra unui bun au drept de proprietate doi sau mai mulţi titulari.
(2) Proprietatea comună poate apărea în temeiul legii sau în baza unui act juridic.

29 января 2019