Radierea auto?

7 сентября 2022 51

Buna ziua. Cum pot sa scot masina din gaj, daca am doar copia contractului si nu pot gasi originalul?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Olga, încercați să înaintați o cerere la administrația, unde se păstrează automobilul DVS sub pretextul, că nu dețineți însuși contractul, că l-ați pierdut. Solicitați dubletul la contract..

8 сентября 2022
  • Адвокат-стажер

Banuiesc cu doriti sa radiati gajul inregistrat asupra automobilui dvs.
In acest caz nu aveti nevoie de contractul de gaj.
Daca a fost achitat imprumutul/creditul pentru care a fost pus in gaj automobilui urmeaza sa solicitati de la creditorul gajist (persoana care a acordat imprumutul sau creditul) un aviz de... mai detaliat radiere a dreptului de gaj, si cu acesta sa va adresati la un notar pentru radierea gajului din Registrul gajului bunurilor mobile.
Ulterior urmeaza sa verificati si la Agentia Servicii Publice (mru) daca nu exista inregitrata vreo interdictie in legatura cu dreptul de gaj asupra automobilui. Daca exista interdictie aplicata in baza contractului de gaj urmeaza sa le prezentati (celor de mru) confirmarea de radiere a dreptului de gaj care o elibereaza notarul.
Doar dupa aceste actiuni va fi radiat dreptul de gaj asupra autoturismului.
succes

8 сентября 2022