Raport de cheltuieli/activitate ACC

1 декабря 2021 91

Buna ziua. Asociatia de coproprietari din condominimum nu prezinta raportul anual de cheltuieli si activitate tuturor locatarilor, ci doar membrilor asociatiei. Nu e clar cat de transparenti sunt in activitate, ce contracte au semnate cu furnizori etc. Acestia declara ca sunt obligati sa prezinte raportul la adunarea generala, doar membrilor asociatiei. Dar banii ii platesc toti locatarii. Putem obtine acest raport fara judecati si solicitari la organele de drept? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Dacă sunteți proprietar în blocul locativ gestionat de ACC atunci sunt membru al Asociației și sunteți în drept să obțineți toată informația privind Asociația.

6 декабря 2021