Raportul de testare tehnica a expirat

10 января 2023 333

Buna ziua. Daca raportul de testare tehnica a expirat pe 2 ianuarie 2023, cate zile dupa aceastase poate circula?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Liudmila.
Nu este permisă exploatarea mijlocului de transport fără revizia tehnica.
Dacă veţi fi oprită de agenţii de patrulare sau poliţia de frontiera, riscaţi amendă conform Codului contravenţional art. 229 alin (2) Conducerea unui vehicul care nu a fost înmatriculat în modul stabilit sau care nu a fost supus reviziei... mai detaliat tehnice

se sancţionează cu amendă de la 9 la 12 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

10 января 2023