Răspundere ACC

6 января 2023 44

Bună ziua. Am nevoie de ajutorul Dvs. într-un caz ce ține răspunderea și abuzul de putere în cadrul ACC. Blocul în care locuiesc a fost conectat la căldură pe data de 15.11.2022. În prima factură, pe care am primit-o pe 26.12.2022, nu era indicată perioada de facturare, iar prețul nu a fost calculat în conformitate cu compensațiile oferite de către stat. În conformitate cu metodologia anunțată, familiei mele i-a fost atribuit gradul de vulnerabilitate foarte înaltși, respectiv, 1 m3 de gaze naturale ar fi trebui să coste ~13lei, dar ACC ne-a făcut calcule pornind de la prețul de 29,25 lei pentru 1 m3 de gaze.
Pe 29.12.2022 am refuzat sa achit factura până nu se face un recalcul corect, iar pe 06.01.2023 am fost deconectați de la căldură. Unde ne putem adresa și care sunt pașii corecți pentru a putea rezolva această situație? Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Daniela, DVS sunteți în drept să depuneți o cerere în adresa Administrațieui organizației, care vă prezintă serviciile termice, cu prezentarea facturii și argumentele DVS, cu ce nu sunteți de acord pentru a fi petrecută o verificare la fața locului, cu ieșirea specialistului.

8 января 2023