Раздел имущества

4 марта 2019 43

Муж получил дом в наследство от родителей когда был со мной в браке, спустя пару лет он поменял дом на квартиру (контракт обмен, не купля-продажа). У нас есть один ребенок. Вопрос: при разводе я могу получить какую-ту долю квартиры?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Diana,

Bunurile primite de către unul dintre soț ca moștenire, donație sau alt titlu gratuit constituie proprietatea personală a acestuia și nu se supune partajului.
Chiar dacă, soțul a dobândit dreptul de proprietate asupra apartamentului în urma unui schimb, acest bun vine să înlocuiască un alt bun asupra căruia soțul avea... mai detaliat drept de proprietate personală.
Doar în cazul în care la efectuarea schimbului soțul a trebuie să mai achite ceva pe deasupra, Dvs ați avea dreptul să pretindenți încasarea a 1/2 din acea diferență care a fost achitată pe deasupra și doar în cazul în care soțul a achitat ceva la efectuarea schimbului.

4 марта 2019