Recalcul al pensiei pentru limita de varsta

17 апреля 2018 40

Buna! Spuneti-mi, va rog, este adevarat faptul ca formula de calcul a pensiei pentru limita de varsta contine un coeficient limita pentru contributia calculata din venitul declarat? Mamei mele, iesita la pensie in iulie 2016, i-au spus la CNAS ca contributiile de asigurari sociale se retin din tot venitul calculat, iar pensia se calculeaza in baza unui coeficient limita. Daca este adevarat, imi puteti spune nr. art. din lege unde este indicat acest coeficient? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Irina bună,

Vedeți art. 8 din Legea privind sistemul public de pensii (http://lex.justice.md/md/313291/)

17 апреля 2018