Recipisa împrumut bănesc

28 марта 2018 377

Bună ziua. Am nevoie de un model de recipisă, împrumut bănesc. Cum ar trebui formulată, ca în caz de neachitare, să fie posibil de dat in judecată și de pus interdicție de ieșire din țară? Nici pe bază de pașaport român să nu părăsească țara. Mersi.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dna Livia,
Cât privește aplicarea interdicției de a părăsi țara aceasta se aplică doar de către instanța de judecată și doar după ce alte măsuri de executare a documentului executoriu nu dau careva efecte.
Instanțele judecătorești foarte rar aplică o asemenea interdicție. Interdicția de a părăsi țara se aplică pentru... mai detaliat nu mai mult de 6 luni și nu mai mult decât de 3 ori consecutiv.
Dacă persoanei i s-a aplicat interdicția de a părăsi țara, însă aceasta dispune de multiplă cetățenie, persoana dată va călători liber fără careva probleme.

Cât privește un model de recipisă pot să vă spun că avocații nu întocmesc pentru clienții lor recipise, ci contracte în care clauzele sunt suficient de clare. Poate că ar fi cazul să contractați un avocat?!
În care nu doriți să apelați la serviciile unui avocat, puteți apela la serviciile unui notar public.

28 марта 2018