Recipisa scrisa de sotie in folosul sotului, fiind in casatorie, este legala?

30 июля 2016 95

Fiind in casatorie, la o cearta mare, sotia a semnat o recipisa de intoarcere a unor bani sotului - numai pentru ca sa linisteasca spiritele. Dupa o perioada de timp, iar la un scandal, sotul a depus in judecata aceasta recipisa, dar i-a dat o forma de imprumut acestei recipise, fara ca sa stie sotia. Mai tirziu s-au trezit in judecata. Poate sotia sa imprumute bani de la sot, fiind in casatorie? In acest caz se va merge dupa Codul Civil sau Codul Familiei? Multumesc din suflet pentru informare.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Interesantă și delicată întrebare.. :))
În primul rând, faptul că persoanele sunt căsătorite, nu exclude posibilitatea ca între aceștia să fie încheiate contracte civile.
Totuși, cred că urmează de stabilit următoarele :
a) care este sursa banilor împrumutați de bărbat? - Dacă este vorba de mijloace bănești supuse regimului proprietății comune în devălmășie... mai detaliat (de ex. salariu), atunci împrumutul constituie doar jumătate din sumă. - Dacă este vorba de mijloace bănești care aparțineau doar soțului (din donație, vânzarea unui bun care aparținea doar ei, pînă la căsătorie, etc.), atunci raportul va fi unul clasic de împrumut, reglementat de normele dreptului civil ;
b) care este scopul împrumutului? - Dacă mijloacele bănești împrumutate sunt folosite pentru cheltuielile familiei, atunci nu suntem în prezența unui contract de împrumut, în general. -Dacă destinația împrumutului este finanțarea unor cheltuieli personale, atunci vorbim despre un contract clasic de împrumut, sub rezerva limitelor indicate la lit. a) de mai sus;
Mențiune: situațiile descrie la lit. A și B trebuie să fie interpuse și aplicate combinat, după caz.
3) spuneți că recipisa a fost întocmită la o ceartă. - Dacă este posibil de demonstrat, cearta poate fi acea circumstanță care ar lipsi de valabilitate actul juridic (viciu de consimțământ)

1 августа 2016