Recompensa anuală

12 июня 2019 14

In cadrul firmei se acorda o recompensa anuala fiecarui salariat la concediu sau in orice alt moment, la cererea salariatului. Aceasta reprezinta o prima unica ce se raporteaza la 1 an calendaristic. Daca salariatul a lucrat 6 luni pe parcursul anului, i se acorda recompensa anuala proportional perioadei lucrate. Intrebare: Daca recompensa a fost acordata in avans, in cazul demisiei sau concedierii, poate fi obligat salariatul sa restituie partea din recompensa anuală pentru perioada nelucrata?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Aspectul ăsta urmează a fi analizat prin intermediul contractului individual de muncă, deoarece, în conținutul acestuia trebuie să fie regăsit acest aspect cu referire la prima unica.

13 июня 2019