Reconstrucție fără autorizație

31 октября 2021 83

Salut! Mă interesează daca e posibil să instalez o ușă în loc de geam, fară vreo autorizație? Și daca pot să scot un perete care desparte 2 camere (e doar un perete despprțitor, nu portant). Locuința se află într-o casă cu 2 etaje, unde primul etaj este al meu, iar în restul casei mai sunt locatari. În caz că nu pot efectua modificarile descrise fară autorizație, unde trebuie să mă adresez? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Ar fi bine sa cereți un aviz de la inspecția in construcții locală cu privire la aceasta posibilitate pentru a fi verificat faptul dacă pereții care doriți săi înlăturați și reconstruite nu sunt principali și modificările nu vor afecta siguranța casei, totodata in aceasta cerere sa solicitați informația dacă... mai detaliat aceste modificări necesita autorizație pentru a cunoaște cum sa acționați.

1 ноября 2021

multumesc de raspuns, dar unde trebuie sa ma adresez?

2 ноября 2021