Recunoastere mostenitor

10 августа 2020 61

Buna ziua. Tatal meu de curand a decedat. Prenumele lui in certificatul meu de nastere, in certificatele lui de casatorie si divort cu mama este Ioan. Aceste documente, plus certificatul lui vechi de nastere (cu prenumele Ioan) sunt toate actele pe care le am. Ulterior, in toate actele tata si-a schimbat prenumele in Ion. Sora mea din cea de-a doua casatorie a tatalui are toate actele lui schimbate (certificat de nastere, certificat de deces), insa nu sunt sigura ca imi va da copii dupa actele pe care le are. Are dreptul sa refuze sa mi le dea? Va rog sa imi spuneti daca il pot mosteni pe tata si ce acte imi sunt necesare pentru a fi inclusa ca mostenitoare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
actual, procedura este una mai complicată, astfel notarul la care a fost deschis dosarul succesoral urmează să identifice tot cercul de potențiali moștenitori, pentru a afla daca este deschis un dosar succesoral, puteți apela la Ministerul justiției sau la Camera Notarială.
După ce identificați notarul, mergeți si depuneți cerere pentru a... mai detaliat vă fi perfectate actele de moștenitor, eventual, pot fi solicitate acte suplimentare, pe care le puteți obține cu ajutorul notarului.
Informația este prealabilă, pentru completări urmează a dispune de detalii

10 августа 2020