Recuperare teren

28 апреля 2018 38

Buna! Am asa o aproblema: parintii cu multi ani in urma au primit un lot de pamint. Acum parintii s-au despartit, iar tatal nu vrea sa ne intoarca jumatatea ce ne apartine. Ce putem face ?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Alla,
Urmează să-l acționați în instanța de judecată pe tatăl dvs.
Solicitați în instanța de judecată:
1.stabilirea cotelor părți dacă nu sunt stabilite.
2. partajul(împărțirea) bunului în natură dacă este posibil ori incasarea sultei în schimbul la cota parte a mamei sau vânzarea la licitație.
3. Numirea unei expertize de determinare a valorii bunului... mai detaliat imobil, iar în dependență de solicitarea aleasă la pct. 2 va fi necesar să stabiliți modului de partajare a bunului în natură.

Mama este în viață sau nu?
Dacă nu, cine a acceptat moștenirea? Și câți moștenitori sunt de tot?

29 апреля 2018
  • Адвокат

Buna, Alla. Mama dvs. are dreptul la jumatate din bunurile comune (inclusiv jumatate din lotul de pamant).

Unica solutie este ca mama dvs. sa se adreseze cu o cerere de chemare in judecata privind partajul averii.

Aceasta consultatie este una preventiva si aproximativa. Pentru a oferi un raspuns mai exact trebuiesc... mai detaliat a fi analizate toate circumstantele legate de cazul dvs.

Toate bune!

29 апреля 2018