Recuperarea amenzii achitate si ulterior anulate

5 февраля 2021 29

Buna ziua. Am achitat amenda, am dat bonul de plata agentului, dupa care am depus contestatie si aceasta a fost admisa. La examinarea dosarului contraventional, judecatorul a solicitat bonul de plata. Cum sa recuperez banii pe amenda achitata? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Marina, DVS faceți rost de hotărîrea instanței, vă duceți la banca unde ați achitat amenda și solicitați să vă întoarcă amenda achitată. Sau depuneți o cerere la bancă, unde o să indicat, precum instanța a pronunțat o hotărîrea în privința amenzii aplicate, cu solicitarea întoarcerii amenzii, în aceiaș... mai detaliat cerere o să indicați, că vă este în plan să vă adresați în instanța de judecată, o să vree banca să aibă dureri de cap nu știu, poate să găsească un compromis.

6 февраля 2021