Recuperarea banilor achitati pentru creditul fostului sot

17 января 2023 16

Buna ziua. Mama a luat un credit pentru fostul sot (in contract acesta figureaza ca fidejusor). El a achitat un timp ratele lunare la credit, dar mai tarziu a fost obligat sa achite o pensie alimentara si nu a mai platit ratele. Mama a fost nevoita sa le plateasca pentru a nu se trezi cu sechestru aplicat pe bunurile sale. Poate mama sa recupereze prin instanta de la fostul banii astfel platiti?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Mama dumneavoastră are dreptul să ceară de la fostul soţ banii care au fost achitaţi în locul acestuia.

Codul civil prevede:
Articolul 1648. Drepturile fidejusorului după executare

(1) Fidejusorul are dreptul la restituire în regres din partea debitorului doar în măsura în care fidejusorul a executat obligația rezultată din fidejusiune. Suplimentar, fidejusorul... mai detaliat se subrogă, în aceeași măsura, în drepturile creditorului față de debitor. Dreptul la restituire în regres și drepturile dobîndite prin subrogare există în paralel.

17 января 2023