Recuperarea cotei-parti dintr-un apartament

12 июля 2021 28

Am cumparat un apartament impreuna cu un barbat (eu 60% el 40%), dar banii pentru cota lui i-am dat eu. Am ordinul de plata prin care am facut transferul banilor cu o zi inainte de cumparare. Acum el vrea sa vanda partea lui. Intr-un proces, as putea recupera si partea lui?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Dacă coproprietarul intenționează să vândă cota parte, Dvs. dețineți un drept preferențiar, cu alte cuvinte, urmează să vă „întrebe” pe Dvs. mai întîi dacă doriți să cumpărați cota parte.
Astfel, urmează să încheiați un contract de vînzare a cotei părți și stingerea datoriei dumnealui față de Dvs.
În cazul în care... mai detaliat acesta nu va fi de acord, sunteți în drept să recuperați mijloacele bănești prin intermediul instanței de judecată.

12 июля 2021