Recuperarea datoriei

17 января 2023 117

Bună ziua! Am împrumutat bani (2.000 Euro) unei persoane și aceasta mi-a scris recipisă și mi-a lăsat copia buletinului. Termenul stabilit în recipisă a expirat, banii nu au fost întorși, iar debitorul nu răspunde la telefon. Eu tare aș vrea să mă întâlnesc cu el în judecată. Vreau să vă rog să îmi dați un model de cerere de chemare în judecată pentru astfel de situații. Care sunt șansele să-mi recuperez banii de la el, în condițiile în care el are datorii și altor persoane. Vă mulțumesc.

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт

Buna ziua Dumitru,

Pâna a depune acțiunea în judecată este nevoie să parcurgeți etapa prealabilă. E nevoie să expediați pârâtului o somație, să acordați un termen pentru ca să restituie benevol datoria, să îl puneți în întârziere. La fel la această etapă puteți să îi calculați și dobânda legală de întârziere.... mai detaliat

Deja după ce parcurgeți această etapa, puteți face cererea de chemare în judecată. E formă liberă doar că sunt unele momente esențiale care sunt necesare să le indicați. În special obiectul acțiunii, datoria actualizată, pretenția propriu-zisă și să anexați toate probele (recipisa, somați, dovada expedierii etc). Toate anexele le certificați conform cu originalul. La fel, să nu uitați să anexați dovada de plată a taxei de stat. (3% din valoarea acțiunii)

Șansele pentru a obține o hotărâre pozitivă pentru Dvs. sunt foarte mari, dacă faceți corect toți pașii descriși mai sus.

18 января 2023
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Dumitru, va pot ajuta cu recuperarea datoriei.
Contactati-ma pe email rotaru.help@gmail.com

18 января 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Dumitru! Da puteti sa va intilniti in judecata cu datornicul, insa este nevoie de parcurs careva etape legale, ca sa aveti mai mari sanse de cistig. In primul rind este necesar de analizat actele, de vazut cit termen a trecut, daca nu a fost scurs termenul de ... mai detaliat prescriptie, altele. Pentru mai multe detalii si in caz ca o sa aveti nevoie de ajutor pentru a va recupera banii, puteti apela 069049267. Cu stima!

18 января 2023
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Esența întrebării dvs este clară în sensul de a recupera banii fizic în proprietatea dvs.
Cum au scris și colegii, obținerea unei hotărâri de încasare a datoriei ăn baza recipisei este posibilă și cu o rată de succes mare dacă se respectă rigorile legale la înaintarea acțiunii.

Ce ține de a... mai detaliat vedea datornicul în instanța de judecată este o posibilitate sceptică în condițiile în care acesta nu poate fi obligat de a se prezenta în instanță or el poate depune cerere de examinare în lipsă, poate fi reprezentat de un avocatg sau în general poate să nu cunoască de litigiu.

Pașii de recuperare a banilor vor începe abia după ce veți obține hotărârea de judecată și un titlu executoriu în acest sens prin care veți deschide o procedură de executare împotriva debitorului. Aici iarăși sunt anumite subtilități practice și anume faptul că executorul judecătoresc poate să aplice măsuri de asigurare dar care nu vor avea eficiență în cazul în care debitorul nu are bunuri în proprietatea acestuia sau careva alte venituri și conturi bancare.

18 января 2023