Recuperarea datoriilor

30 июня 2020 64

Am dat cu împrumut 4.000 lei unei persoane in data de 23 ianuarie 2020. Pe 20 iunie a scris o recipisă ca îmi întoarce 10.000 lei pana pe 26 iunie. Acum ma tot poartă de pe o zi pe alta. Ce sa fac?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu merge solutionarea pe cale amiabilă, va adresati in instanta de judecată.

30 июня 2020
  • Юрисконсульт

Buna ziua Cristina,

Faceți o notificare și expediați către debitor cu aviz de recepție. Oferiți un termen de 10 zile pentru achitare. În caz că nu achită, depuneți o acțiune în instanța de judecata.

1 июля 2020